The 7th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications

COMMITTEES

Organizing Committee

Aliev Fikret (Azerbaijan) – Chair
Safarova Nargiz (Azerbaijan) – Scientific Secretary
Aidazadeh Kamil (Azerbaijan) 
Akdemir Ahmet Ocak (Turkey)
Akhundov Hikmet (Azerbaijan) 
Aliguliyev Ramiz (Azerbaijan) 
Aripov Mirsaid (Uzbekistan)
Carsten Trunk  (Germany)
Chikriy Arkadiy (Ukraine)
Efendiev Rakib (Azerbaijan)
Gabasov Rafael (Belarus)
Guliyev Hamlet (Azerbaijan)
Guliyev Vagif (Azerbaijan)
Ibrahimov Vagif (Azerbaijan)
Iskenderov Asaf  (Azerbaijan) 
Ismailov Navazi (Azerbaijan)
Ivaz Kerim (Iran)
Khankishiyev Zakir (Azerbaijan)
Khusainov Denis (Ukraine)
Mammadov Mahammad (Azerbaijan)
Mammadova Gamar (Azerbaijan)
Mammadova Masuma (Azerbaijan)
Melikov Telman (Azerbaijan)
Mutallimov Mutallim (Azerbaijan)
Namazov Subhan (Azerbaijan)
Nasiboglu Efendi (Turkey)
Nizhnik Leonid  (Ukraine)
Nuriyev Urfat (Turkey)
Panahov Etibar (Azerbaijan)
Pirguliyev Mahir (Azerbaijan)
Pogorilyy Sergey (Ukraine)
Sharifov Yagub (Azerbaijan)
Suleymanov Bagir (Azerbaijan)
Tadumadze Tamaz (Georgia)
Veliyev Nazim (Azerbaijan)
Yagubov Mammad (Azerbaijan)

International Program Committee

Hajiyev Asaf (Azerbaijan) - Co-Chair 
Larin Vladimir (Ukraine) - Co-Chair
Mahmudov Nazim (TRNC)  - Co-Chair
Veliyev Vilayat (Azerbaijan) - Co-Chair 
Akbarov Surkhay (Turkey)
Aliev Nihan (Azerbaijan)
Aliev Telman (Azerbaijan)
Aliguliev Rasim (Azerbaijan)
Aliyev Isbandiyar (Azerbaijan)
Aliyev Rovshan (Azerbaijan)
Azamov Abdulla (Uzbekistan)
Babayev Igbal (Azerbaijan)
Bagirov Adil (Australia)
Boyd Stephen  (USA)
Castillo Oscar (Mexico)
Chernousko Feliks (Russia)
Colaneri Patricio (Italy) 
Cuevas Claudio (Brazil)
Hasanoglu Elman (Turkey)
Iskenderov Nizamaddin (Azerbaijan)
Ismailov Fakhraddin (Azerbaijan)
Kabanikhin Sergey (Russia)
Kirillova Faina (Belarus)
Konstantinov Mihail (Bulgaria)
Lakestani Mehrdad (Iran)
Mahmudov Elimkhan (Turkey)
Mansimov Kamil (Azerbaijan)
Mardanov Misir (Azerbaijan)
Martynyuk Anatoly (Ukraine)
Mehdiyev Mahammad (Azerbaijan)
Mekhtieva Galina (Azerbaijan)
Ozbay Hitay (Turkey)
Petkov Petko (Bulgaria)
Polyak Boris (Russia)
Ruzhansky  Michael (UK)
Rzayev Ramin (Azerbaijan)
Sadygov Misreddin (Azerbaijan)
Tsurkov Vladimir (Russia)
Zuazua Enrique (Spain)

Local Committee

Veliyeva Naile (Azerbaijan) – Chair
Aliyev Ahmadali (Azerbaijan)
Aliyeva Irada (Azerbaijan)
Aliyev Mahir (Azerbaijan)
Amirova Leyla (Azerbaijan)
Hajiyeva Nazile (Azerbaijan)
Huseynova  Nargiz ( Azerbaijan)
Maharramov Ilkin (Azerbaijan) 
Mamedova Yegana ( Azerbaijan)
Mirsaabov Samit  (Azerbaijan)
Namazov Atif (Azerbaijan)
Namazov Malik (Azerbaijan)
Rustamova Lamiya ( Azerbaijan)
Shikhlinskaya Reyhan (Azerbaijan)
Tagiyev Rashad (Azerbaijan)